Prace środowiskowe przy stawianiu domku jednorodzinnego.

No Comments
W czasie budowy własnego domu warto pomyśleć o odrobinie ekologii. Jeżeli nawet będzie trzeba na początku ponieść trochę więcej kosztów, to w dłuższym okresie czasu w pierwszej kolejności ochrania się środowisko, a także można sporo przy tym zaoszczędzić.

W naszej strefie klimatycznej na brak opadów nie można narzekać, lecz przeważnie woda z deszczu spływa do pobliskiej rzeki albo wsiąka w podłoże. A przecież taką wodę można zbierać i wykorzystywać ją później przy wielu czynnościach. Do przygotowywania jedzenia nadawać się raczej nie będzie, lecz już będzie można nią podlewać grządki, umyć auto lub też podłączyć do instalacji klozetowej.

Do gromadzenia deszczówki stosuje się specjalne zbiorniki na wodę Wykonane są one najczęściej z wytrzymałego tworzywa sztucznego, są ich dwa główne rodzaje, to znaczy naziemne i podziemne. Deszczówka spływająca z dachu lub też innych powierzchni jest układem rur doprowadzana do zbiornika i tam magazynowana aż do jej użycia. Z reguły takie zbiorniki mają układ filtrujący, a niektóre egzemplarze posiadają również specjalną pompę, która będzie rozprowadzać ciecz w instalacji domowej.

technologia modułowa

Autor: TEKTUM
Źródło: TEKTUM

Pobierając czystą wodę, czy to z wodociągowej sieci, czy zebraną w pojemniku, w większości przypadków należy gdzieś zwrócić rezultaty tego przetworzenia. Praktycznie każde domowe gospodarstwo wytwarza codziennie sporą ilość nieczystości. Przed laty wylewano się je gdzieś obok posesji, na jakiej postawiono dom, jednak bardzo zanieczyszczało to środowisko naturalne.

Rozwój małych i dużych miast sprawił, że w coraz większej liczbie miejsc pojawiła się kanalizacja, po przyłączeniu do której odprowadzić można wszystkie ścieki. Jednak nadal wiele rodzin nie ma dostępu do sieci kanalizacyjnej, ale w ich sytuacji również istnieją satysfakcjonujące rozwiązania. Można na przykład wybudować szambo, w nim będzie się zbierać wszystko to, co wytworzy się w kuchni czy łazience.

Nieco kosztowniejszym, lecz dużo przyjaźniejszym naturze rozwiązaniem może być budowa domu Heliodon – (budowa domów kraków) oczyszczalni ścieków (polecane produkty). Domowe, małe oczyszczalnia ekologiczna zaczęły się cieszyć rosnącym zainteresowaniem osób planujących wybudowanie domu, pomimo tego, że że koszt ich montażu do niskich nie należy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*