Badania gruntów i oddziaływania drgań sejsmicznych na budynki

No Comments
Od paru lat obserwujemy dynamiczny rozwój budynków mieszkalnych, obiektów użyteczności publicznej, tj. biurowców, centrów handlowych, hoteli itp. oraz infrastruktury drogowej.

Procesom budowy mogą jednak utrudniać powstanie oddziaływania, przed którymi należy chronić środowisko. Jednym z takich oddziaływań jest wpływ drgań mechanicznych na budynki i ludzi w nich przebywających.Projektanci poszczególnych branż mają świadomość występujących zagrożeń dotyczących bezpieczeństwa wynikających z drgań sejsmicznych. Biorąc to pod uwagę, należy przeprowadzić pomiary, które pokażą nam, czy na danym terenie występują drgania sejsmiczne. Wykwalifikowany zespół osób, dysponujący nowoczesną, specjalistyczną aparaturą zadba o powodzenie powstającej inwestycji już w początkowym jej etapie.

Jeżeli zafascynował Cię omawiany tu post, to przeczytaj też pełny wpis (http://dkrm.com.pl/) – on również zawiera interesujące wiadomości.

przebudowa budynku

Autor: Public domain: Use these pix for any purpose
Źródło: http://www.flickr.com

Zebrane informacje przyczyniają się do:określenia wpływu drgań przenoszonych przez grunt na konstrukcję budynku, mostu, drogi itp., zbadania działania drgań na konstrukcje budynków powstałych w wyniku prac budowlanych, działalności górniczej, oceny oraz prognozy stopnia uszkodzenia spowodowanego drganiami, określenia wpływu drgań na precyzyjne maszyny oraz przyrządy mieszczące się w budynku (np. mikroskopy elektronowe, urządzenia pomiarowe, medyczne precyzyjne obrabiarki i inne, dla których określone są szczególne warunki dopuszczalnych drgań podłoża), w celu określenia wpływu drgań urządzeń zainstalowanych w budynku (sprężarek, pras, urządzeń przemysłowych emitujących drgania itp.) na konstrukcję budynku i na inne urządzenia znajdujące się w okolicy, pomiary mogą być także wykonane na planowanym miejscu inwestycji w celu określenia wpływu potencjalnych źródeł drgań sejsmicznych na projektowany budynek – dróg, linii kolejowych i tramwajowych, pobliskich zakładów przemysłowych czy kamieniołomów.

Firma przeprowadzi również obliczenia numeryczne Metodą Elementu Skończonego (tzw. analizy i obliczenia mes). Dzięki temu rozwiązaniu potrafimy przewidzieć zachowanie się konstrukcji pod działaniem obciążeń, oszacować przemieszczenia i deformacje. To w obecnych czasach jedna z najczęściej stosowanych metod prowadzenia w mechanice komputerowej (CAE), która zapewnia szybkie i precyzyjne osiągnięcie wyników, których uzyskanie w sposób analityczny okazałoby się wysoce trudne a nawet niemożliwe.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*