Co to jest piorunochron? W jakich przypadkach warto o nim pamiętać?

No Comments
Sporo ludzi budując dom, myśli, czy inwestować gotówkę w piorunochron. Poniżej przedstawimy, co to jest wspomniana konstrukcja i które spełnia zadanie?
Odgromowa instalacja, o której mówimy w poniższym opracowaniu ma chronić budynki oraz różne konstrukcje przed niebezpiecznymi elektrycznymi wyładowaniami.

kurs rysunku architektonicznego

Autor: horyzont
Źródło: http://www.kursrysunku.com.pl/
W skład jego wchodzi zwód, to znaczy część położona na samym szczycie, która przyjmuje piorun. Następnie to wysokie napięcie schodzi w dół po odprowadzających przewodach oraz tych uziemiających, aby później przejść do uziomu.

Czy chcesz poznać więcej ciekawostek na prezentowane na tej witrynie zagadnienie? Jeżeli tak, kliknij ten odnośnik – nie zawiedziesz się. To zbliżona problematyka.

Ten ostatni element doprowadzi piorun do ziemi, a tam nie jest on już niebezpieczny.

Tego rodzaju budowla sprawia, iż wyładowanie nie skupi się na naszym budynku, lecz będzie ściągane i rozpraszane poprzez właściwe elementy metalowe. W ten sposób konstrukcja pozostanie nietknięta. W jakim miejscu zatem warto instalować piorunochron? Z pewnością należy to robić wszędzie tam, w których miejscach zaistniało najmocniejsze niebezpieczeństwo. Chodzi na przykład o domy w zabudowie rozproszonej, to znaczy stojące dosyć daleko od siebie. Gdy dojdzie do tego brak wysokich drzew w pobliżu, czyli dom góruje nad okolicą, to niestety to miejsce będzie idealne do przyjmowania możliwych wyładowań.
Rzecz jasna należy też brać pod rozwagę to, czy na konkretnym terenie intensywne burze będą częstym zjawiskiem. Jest tak, choćby na wzniesieniach, czy też w górach.

Warto także myśleć o instalacji odgromowej, jeżeli dom zbudowany będzie z materiałów łatwopalnych, do których należy na przykład gont używany na dachowe pokrycia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*