Sposoby zastosowań kruszywa budowlanego w przemyśle

No Comments
Pomimo coraz prężniejszego rozwoju technologii budowlanych i przemysłowych nadal warte uwagi są te rozwiązania, które opierają się na materiałach naturalnych i których historia sięga wielu lat. Niejednokrotnie okazuje się nawet, że to właśnie rozwiązania tradycyjne, które na wstępie mogą wydawać się nieaktualne, mają podstawowe walory (którymi górują nad nowoczesnymi rozwiązaniami), ja np. niskie koszty eksploatacji czy prostota konstrukcji, która wyklucza stosowanie kosztownych części zamiennych i eliminuje potrzebę sięgania po wsparcie wysoko wyspecjalizowanych fachowców. Jak się okazuje, jednym z materiałów, który nadal ma przed sobą świetną przyszłość, jest żwir w różnych odmianach. Spróbujmy się zatem przyjrzeć, jak aktualnie użytkuje się te kruszywa.

żwirowa droga do domu

Autor: oatsy40
Źródło: http://www.flickr.com
Wykorzystywany jest m.in. do wyrobu szkła, a w budownictwie jako składnik betonu, zapraw murarskich, tynków. Piasek suszony produkowany jest na bazie piasku rzecznego.

Interesujesz się tym działem? Czytaj więc jeszcze dalej o tym wątku w następnym artykule, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślimy, że Ci się podoba.

Piasek suszony wykorzystywany jest do piaskowania metalu, betonu oraz z przeznaczeniem do zapraw budowlanych. stosowany jest także jako dopełnienie sztucznej trawy w podłożach sportowych wejdź na sandmix.pl/oferta/piaski-formierskie/.

Procedura uszlachetniania piasków opiera się na wymyciu z nich brudu i segregacji na dane frakcje. W stanie wilgotnym, od razu po hydrosegregacji, ma przeznaczenie do produkcji każdego wariantu betonu, zapraw murarsko-tynkarskich, drobno- i wielkowymiarowych produktów betonowych prefabrykowanych. Piasek budowlany i piasek suszony są elementem do mas bitumicznych używanym do powierzchni ulic i płyt lotniska ().

Następnym ważnym zastosowaniem surowca tego rodzaju są gruntowe wymienniki ciepła, w których głównym składnikiem jest żwir płukany. Wymienniki takie są testowanym od lat rozwiązaniem na zapewnienie zmniejszenia kosztów ogrzewania pomieszczeń – do budynku dostarczane jest początkowo ogrzane powietrze, które w dodatku jest stosowanie nawilżone i przefiltrowane z wszelkiego typu nieczystości, a ponadto latem dodatkowo ochładza. Budowa takiego urządzenia jest niezwykle prosta – izolowany termicznie żwir jest naturalnym filtrem, przez który wprowadzane jest powietrze. Zwykle umieszcza się go pod ziemią na niedużej głębokości (mniej więcej 1m), jednakże samego żwiru warto wysypać dużo (zwyczajowo zajmuje on powierzchnię ok. 10 m).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*