Spełnienie wielu marzeń i wielki stres, czyli o budowie domu

No Comments
Jak można nazwać budowę domu? Dzieło życia, spełnienie marzeń czy wielki stres? Chyba każde z tych określeń będzie pasować idealnie. Zdajemy sobie sprawę bowiem, iż realizujemy coś wyjątkowego, jest to realizacja marzeń, lecz zdajemy sobie również sprawę, z jakim stresem się to wiąże. Na szczęście, jak każda poważna sprawa jednakowoż budowa domu to proces, który możemy zaplanować i odpowiednio zorganizować. Wszystko zależy od właściwego planu budowy.

wyszukiwarka graficzna

Autor: Bocian
Źródło: www.projektoskop.pl

No więc, jak budować dom? Przede wszystkim, pamiętajmy, iż jest to proces bardzo długi, co oznacza, że jesteśmy zmuszeni zaplanować każdą rzecz bardzo dokładnie, krok po kroku (informacje ze źródła). Jeśli to zaniedbamy, nie przeznaczymy potrzebnej ilości czasu na najbardziej korzystne zaplanowanie, konsekwencje mogą być poważne – wyższe koszty budowy i niższa jakość wykonania budynku.

Pierwszy etap to otrzymanie pozwolenia na budowę. Bez tego po prostu nie możemy rozpocząć żadnej budowy. Wiąże się to niestety ze żmudną papierkowa pracą i bieganiem po różnych urzędach. Jak powszechnie wiadomo, w Polsce takie załatwianie zazwyczaj jest dość męczące i długotrwałe. Po załatwieniu spraw urzędowych zatrudniamy specjalistów i rozpoczynamy budować nasz dom. Pierwsze co, należy odpowiednio przygotować plac budowy. Po tego typu pracach geodeta powinien wytyczyć budynek w terenie, zgodnie z wytycznymi oraz planem zagospodarowania działki.

Jakie wybrać ściany do domu

Autor: ES Polska
Źródło: ES Polska

Po zrobieniu fundamentów i rozprowadzeniu kanalizacji możemy stawiać pierwsze mury. Wymurowanie ścian, komina, a także postawienie stropów i zrobienie schodów (zobacz drewniane schody wewnętrzne ) żelbetowych to bardzo istotny etap budowy domu (najnowsze informacje). Co tu wiele mówić, ma on wpływ na całą konstrukcję domu. Następny krok to zrobienie instalacji wewnętrznych. Ułożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej czy elektrycznej określone jest kodeksem budowlanym oraz pozostałymi zasadami bezpieczeństwa. Po takim wykonaniu nieodzowne jest sprawdzenie i odbiór instalacji.

Jednym z ostatnich etapów są prace montażowe, które zaczynamy od zewnątrz. Tam do zamontowania są okna i drzwi. Po zrobieniu tego bierzemy się za prace przy elewacji budynku, która ma dwie niezbędne role: wygląd budynku i odpowiednia izolacja domu. I w końcu na sam koniec mamy jeszcze do załatwienia parę formalności, najistotniejsze to powiadomić o zakończeniu budowy powiatowy inspektorat nadzoru. Jeśli nadzór nie zgłosi żadnego sprzeciwu, to w ciągu 21 dni nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić się do naszego nowego domu. To jest dopiero radość!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*