Różnice w opłatach podatkowych w zależności od systemu opodatkowania wynajmującego mieszkanie

No Comments
Jeśli wynajmujemy mieszkanie, to mamy możliwość wybrać najkorzystniejszej formy opodatkowania. Przy porozumieniach najmu komplikacji podatkowych jest wiele i dotyczą one właściciela mieszkania. Zasadniczym jest wybór trybu rozliczania z organem podatkowym.

Pomieszczenie w domu

Autor: vastateparksstaff
Źródło: http://www.flickr.com
Osoba, która poczęła pozyskiwać dochód z najmu i wybrała podatek od wynajmu mieszkania w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc., powinna zawiadomić o tym fakcie naczelnika urzędu podatkowego stosownego dla punktu zameldowania. Jeżeli tego nie zrobi, będzie przymuszona płacić podatek według wielkości podatkowej. W celu wyłonienia ryczałtu jako rodzaju podatku od wynajmu mieszkania, wystarczy wysłać pisemną deklarację, nie dalej niż do 20. dnia miesiąca występującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy początkowy przychód z najmu. W większej części sytuacji opłacenie jednej stawki podatku od najmu mieszkania w wysokości 8,5 proc. kalkuluje się lepiej niż płacenie podatku wedle wielkości podatkowej.

Sprawdź następne podobne bardzo cenne źródło informacji na objaśniany temat – kliknij tutaj i przeczytaj więcej w serwisie ogrodzenia panelowe.

Kolejną zaletą ryczałtu jest to, że to podatek od przychodu, stąd nie powiększa całości dochodów do opodatkowania stosownie do skali podatkowej. Dużo artykułów:

Kolejną ewentualną formą opłacania podatku od najmu mieszkania własnego jest skala podatkowa. Znaczy to płacenie podatku według obowiązkowej w danym roku miary, w tej chwili stawki są dwie (18 i 32 proc.). W wypadku, jak właściciel ma znaczne koszty połączone z użyczeniem lokum, wówczas więcej opłacalna powinna być dla niego skala podatkowa, gdyż dochód do opodatkowania za wynajem mieszkania powinien być zredukowany o koszty, a w efekcie podatek do zapłaty niższy.

Kawalerka

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

Warto także wtrącić, że jeśli lokal jest dzierżawiony wspólnie przez małżonków, to wolno wyjątkowo zastosować podatek liniowy (stawka 19 proc.). Mąż i żona winny jednak osiągać dochody z rozmaitych źródeł, to znaczy np. jedna osoba jest posiadaczem biznesu, a druga jest zatrudniona na umowę o pracę.

Podsumowując, wybór postaci opodatkowania to sprawa osobista, aczkolwiek przy teraźniejszej wielkości stawek, w większości wypadków bardziej lukratywny powinien być ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, ze względu na to, że najemca rzadko ponosi wysokie koszty, które mógłby potrącić od dochodów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*