W jaki sposób zmienić firmę która zarządza wspólnotami mieszkaniowymi?

No Comments
Jeśli właśnie kupiłeś mieszkanie, równolegle stałeś się częścią wspólnoty mieszkaniowej. Co to takiego wspólnota mieszkaniowa i jak zmienić osoby, które nią zarządzają, jeżeli nie jesteśmy usatysfakcjonowani z ich zarządzania?

Wspólnota mieszkaniowa powstaje zgodnie z prawem w każdym postawionym budynku mieszkalnym, w którym właścicielem obiektów mieszkalnych jest więcej niż jeden podmiot. Taka wspólnota podejmuje decyzje o wszystkich najistotniejszych kwestiach odnośnie do wspólnej nieruchomości, którą stanowią grunt, jak również części budynku oraz narzędzia, które ma prawo wykorzystywać każdy mieszkaniec, nie tylko poszczególni właściciele lokali. Do zadań wspólnoty zalicza się także decydowanie o tym, jaka firma zarządzająca wspólnotami jak . realizować będzie rządy. W przypadku, gdy mieszkańcom nie pasują działania swojego reprezentanta, mogą dążyć do jego zmiany. Przeważnie pojawia się to w sytuacji braku zainteresowania potrzebami mieszkańców i nie wykonywania niezbędnych prac remontowych. Jak trzeba to przeprowadzić?

mieszkania w wspólnocie

Autor: Hans Kreul
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim musimy zacząć od nadzwyczajnego zebrania wspólnoty, podczas którego dojdzie do odwołania zarządcy. By mogło to się stać, należy złożyć należyty wniosek, który musi być podpisany przez właścicieli mieszkań mających 10 % udziałów. Ponadto w niniejszym wniosku bezwzględnie muszą być określone dzień i godzina zebrania. Nie można też zapominać o dołączeniu projektu uchwały razem z krótkim porządkiem obrad oraz powiadomieniu o zebraniu wszystkich współwłaścicieli.

Jak sądzisz? Czy ten wątek jest ciekawy? Jeśli tak, to kliknij w odnośnik oraz sprawdź praktyczne informacje (http://www.bestem.com.pl/produkty/papierowe-palety-transportowe/) – pochłoną Cię totalnie.

Ostatnią sprawą jest wezwanie notariusza, który zaświadczy odwołanie aktualnego zarządcy. W wielu przypadkach zarządca dąży do tego, by nie dopuścić do zwołania spotkania. Wtedy jedynym możliwym krokiem jest indywidualne zorganizowanie pożądanych obrad oraz zaproszenie na nie zarządcy.

Wielokrotnie trudnością jest tutaj też niechęć notariuszy do poświadczania odwołania na zebraniu przygotowanym przez wspólnotę. Dlatego należy znaleźć takiego, który będzie chciał przyjść i nie będzie robić żadnych zbytecznych problemów.
Na koniec trzeba zaznaczyć, że na takim zebraniu potrzebne jest natychmiastowe powołanie nowego zarządcy, nawet spośród członków wspólnoty mieszkaniowej, którzy w następnej kolejności zajmą się wyborem nowej firmy zarządzającej.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*