Czym jest pulsoksymetr oraz co można za jego pomocą zmierzyć?

No Comments
Jest to narzędzie, które daje okazję zbadania nasycenia krwi chorego tlenem i tętno chorego. Do niedługiego czasu były one używane jedynie w szpitalach.
Obecnie takie narzędzie jak pulsoksymetr rozpowszechniane jest w użytkowaniu codziennym przez wzgląd na bardzo małe wymiary oraz prostotę obsługiwania.

Granito Polbruk

Autor: Polbruk
Źródło: Polbruk

Pulsoksymetria jest to jedno z najważniejszych badań, które wykonywane są w wielu chorobach związanych z układem oddechowym przykładowo przewlekła obturacyjna choroba płuc. W przypadku pulsoksymetrii mierzona jest liczba utlenowanej hemoglobiny, która obecna jest we krwi tętniczej chorego. Wynik pulsoksymetrii jest podawany w procentach. Kontrolowanie saturacji krwi zezwala uniknąć niewydolności oddechowej oraz używana jest podczas zabiegów medycznych, które są prowadzone w znieczuleniu ogólnym i w czasie tlenoterapii. U zdrowej osoby saturacja krwi powinna zawierać się w przedziale od 95 do 97%. Zauważyć trzeba jednak, że poziom saturacji spada z wiekiem. U osób, które posiadają więcej niż 74 lata, saturacja może osiągać 93-95%. Saturacja, która równa się poniżej 90% to niedotlenienie ciała.
Szafa wnękowa w garażu

Autor: Indeco S.A.
Źródło: Indeco S.A.
Pulsoksymetr jest wyposażony w źródło światła oraz czujnik mierzący jaka część wiązki świetlnej jest pochłonięta. Pulsoksymetr dodatkowo mierzy tętno chorego. Zaawansowane wersje pulsoksymetrów posiadają także wbudowany alarm, który może informować użytkownika o spadku saturacji poniżej dopuszczalnego minimum. Na rynku mamy dostępne 2 rodzaje pulsoksymetrów. Są to pulsoksymetry napalcowe oraz stacjonarne. Pulsoksymetry napalcowe przeznaczone są do użytku poza szpitalem. Niewielkie, łatwe w obsługiwaniu urządzenie sprawdza się doskonale w domu, w pracy i również w podróży. Pulsoksymetry stacjonarne są przeznaczone do użytku w szpITalach lub aktywna przepławka dla ryb w domach opieki.

Poza tym, że pulsoksymetr mierzy saturację i puls, można by dzięki niemu dokonać kontroli oddychania czy też pomiaru ciśnienia. Pulsoksymetry stacjonarne są to narzędzia bardziej złożone w obsłudze i droższe niż modele napalcowe.

Tags: , , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*