Na jakiego rodzaju dokładnie zasadzie działają wszelkie osuszacze powietrza?

No Comments
Najbardziej istotnym elementem kondensacyjnego osuszacza powietrza jest tak zwany sprężarkowy układ chłodniczy. To dzięki tej części można uzyskać kondensację pary wodnej, a tym samym obniżyć zawartość wody w powietrzu.
Najważniejszym składnikiem systemu chłodniczego jest sprężarka, która posiada obowiązek sprężać i tłoczyć czynnik chłodzący, a przez to wymuszając jego przepływ poprzez cały układ.

Wzrostowi ciśnienia towarzyszy przyrost temperatury. Sprężony czynnik chłodniczy (w stanie gazowym) przedostaje się rurociągiem do skraplacza, w którym odbywa się jego ochłodzenie. Temperatura czynnika jest odbierana przez wymiennik powietrza (skraplacz). Czynnik chłodzący ze stanu gazowego w wyniku oddziaływania ciśnienia oraz spadku temperatury staje się ciekły. W urządzeniu tego typu jak skraplacz powietrza, skroplony czynnik chłodzący płynie przez filtr odwadniacza, który absorbuje parę wodną, która może się dostać do systemu podczas wytwarzania takiego urządzenia jak osuszacz powietrza lub innych prac serwisowych, tego typu urządzenia.

szczegóły

Autor: Rupert Kim
Źródło: http://www.flickr.com
Po przejściu przez filtr, ciecz dostaje się do organu barwiącego, (czyli kapilary albo zaworu rozproszonego), który gdy spotka duże opory przepływu, sprawia różnicę ciśnień i, że wspomniany czynnik zaczyna się rozprężać i odparowuje. Proces parowania ma miejsce w części określanej jako parownik. W przeciwieństwie do skraplacza, w każdym przypadku towarzyszy jemu obniżenie ciśnienia. To właśnie dzięki takiemu zjawisku, powietrze podaje ciepło czynnikowi oraz umożliwia jego całkowite wyparowanie. Temperatura powietrza obniża się poniżej punktu rosy, co sprawia wykroplenie nadmiaru wilgotności we wnętrzu parownika.

Jeśli zaintrygował Cię ten materiał, bez ociągania zobacz inne uwagi z serwisu (https://www.energopiast.pl/budownictwo-przemyslowe) prezentowanej tematyki – one również okażą się dla Ciebie zajmujące.

Ponadto taki rozprężony czynnik jest znowu zasysany przez sprężarkę oraz cykl się wznawia.

Jeśli urządzenie pracuje w niższej temperaturze powietrza to woda, która jest wykroplona na płaszczyźnie parownika, może zamarznąć, więc można zaobserwować zwiększenie oporów powietrza, które płynie poprzez wymienniki. Żeby temu zjawisku zapobiegać, elektroniczny układ sterujący czasowo otwiera zawór elektromagnetyczny. To natomiast umożliwia skierowanie gorącego czynnika (w stanie gazu) bezpośrednio na wymieniony parownik.

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*