Jakimi metodami są wykonywane wiertła i co jest najważniejsze przy wyborze wierteł?

No Comments
Wiertarka jest narzędziem, bez jakiego trudno sobie wyobrażać własny warsztat. Jeszcze częściej w domowym warsztacie pojawiają się także nowoczesne, bezprzewodowe wiertarko-wkrętarki. Oba te narzędzia są wielofunkcyjne oraz wykorzystywać je można by na wiele sposobów.
Najistotniejszą zasadą jest to, aby wiertło dobierać odpowiednio do zadania.

Poszczególne rodzaje wierteł różnią się od siebie kształtem, sposobem wykonania i wykorzystanymi materiałami do ich tworzenia. Różnią się również Rozmiarami lub uchwytami. Wiertła do metalu są przeznaczone do pracy z żeliwem, z metalami nieżelaznymi i z różnymi typami stali.

Jeśli zamierzasz skontrolować prawdziwość danych znajdujących się w tym materiale, to kliknij tu i zweryfikuj info u źródła (https://ekobak.pl/category/blog/) a zdobędziesz całkowitą gwarancję w tej sprawie.

Jest również doskonałe do stosowania do wiercenia w utwardzonych tworzywach sztucznych. Można je także wykorzystywać do wykonywania przelotowych otworów, które posiadają wyznaczoną głębokość. Gładki, walcowy człon wiertła nosi nazwę się uchwytem, z kolei spiralny to korpus, który jest częścią roboczą wiertła. Znajdują się na nim 2 ostrza i 2 rowki, które są wykorzystywane do oprowadzania wiórów. Za prawidłowe prowadzenie wiertła w wykonywanym otworze odpowiedzialne są dwie łysinki, które umieszczone są na pomocniczych skrawających krawędziach.

malunek - dom

Autor: Marco Verch
Źródło: http://www.flickr.com
wiertło

Autor: Håkan Dahlström
Źródło: http://www.flickr.com
Wiertła do metalu są obecnie wykonywane z szybkotnącej stali narzędziowej. Produkowane są one jedną z 3-ech najważniejszych metod. Jest to walcowanie, frezowanie albo szlifowanie. W sposobie frezowania żłobienia robi frezarka. W wiertłach wykonanych metodą skośnego walcowania segmentowego, robocza część wiertła jest kształtowana na gorąco w jednym przepuście pomiędzy czterema segmentami. W najwyższym stopniu rozwinięte modele są wytwarzane techniką pełnego szlifowania. Przy zastosowaniu takiej procedury rowki i uzębienia są obrabiane przez proces głębokiego szlifowania surowego materiału. Wiertła, które wyprodukowane są tą metodą mają o wiele większą trwałość.

Charakteryzuje je także wysoka gładkość powierzchni ząbków. Przez to jest ułatwione wydobywanie wiórów z wykonywanego otworu. Znaczenie ma to zwłaszcza przy narzędziach, które przeznaczone są do głębokiego wiercenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*