Jeżeli pragniemy, aby jakieś metalowe przedmioty wytrzymały długi czas, to należy zastosować chromowanie

No Comments
Podczas renowacji nie pragniemy, by jakieś śruby lub inne rzeczy zardzewiały. Wobec tego zwykle używamy chromowania, by do tego nie dopuścić.

chrom

Autor: DLH Poland
Źródło: DLH Poland
Chrom jest pierwiastkiem chemicznym. Znamy go w wersji nadającej się do jedzenia (znaleźć go można dla przykładu w jabłkach oraz płatkach zbożowych), ale także w wersji, która bywa wykorzystywana przemysłowo. Dwa najważniejsze związki wytwarzane z chromu to żelazochrom oraz chrom metaliczny.

Obowiązkowo zweryfikuj ofertę (http://awarie24h.com/) dotyczącą archiwum pokrewnych tekstów. Są one umieszczone na innym tego rodzaju serwisie – zobacz je.

Prócz tego pierwiastek ten jest składową stali nierdzewnej (około 17%). Co ważne właściwości chromu są wysoko antykorozyjne, zatem zwykle stosuje się go, aby pokryć jakieś metalowe przedmioty i tym samym ustrzec przed rdzewieniem. Chromowanie jest drogą rzeczą i przez to zaleca się je tylko tam, gdzie jest to faktycznie niezbędne. Nakłada się go cienką warstwą na zewnątrz, tym samym stwarzając ochronną skorupkę. Najgrubsze są rzecz jasna najtrwalsze i mają mniej więcej 25 μm. By jednak chrom się wówczas nie kruszył, to warstwa ta musi być chropowata. W celach aranżacyjnych nakłada się niebywale cienką powłokę chromu — poniżej 1 μm. Jest to o wiele mniej aniżeli 1 mm. Chrom zwykle kojarzy nam się z szarym albo srebrnym metalem, który w promieniach słonecznych bije niebieskawym światłem. Jednak pierwiastek ten może posiadać także inne odcienie.

Może być na przykład żółty albo czerwony. Zwykle z chromu wykonuje się śrubki i inne części, które z reguły wykorzystywane bywają przez grupy remontowe czy budowlane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*