Co to jest pelet, jak on jest produkowany i w jaki sposób dobrać ten najlepszy?

No Comments
Pelet to niezwykle często wykorzystywane obecnie małe kulki, które okazale pachną drzewem. Pellet jest materiałem, który ma niezwykle dużo zalet. Jest niezbyt ciężki, łatwy w magazynowaniu oraz w przewożeniu.

akt - mieszkania

Autor: Lech Karol Pawłaszek
Źródło: http://www.flickr.com
zamek

Autor: Bella Linea
Źródło: Bella Linea
Jest także niezwykle wygodny przy wykorzystywaniu. Jednak jego najważniejszą zaletą jest wydajność, która skutecznie konkuruje z takimi paliwami jak choćby węgiel, ekogroszek czy gaz. Do produkowania peletu można wykorzystywać praktycznie każdy typ roślin, przy czym najbardziej kaloryczne są trociny pochodzące z drzewa, wiórki czy ścinki. Wykonuje się go przy pomocy maszyn pod nazwą prasy granulacyjne. Popularnym towarem jest pelet barlinecki, który jest złożony w 30% z trocin liściastych i w 70% z trocin iglastych. Wytwarzanie opiera się na wysuszeniu i rozdrobnieniu surowca. Następnie ociepla się go tak, żeby lignina (czyli podstawowy składnik drewna) zaczęła przypominać swą konsystencją klej. Później ciepła masa składająca się z celulozy oraz cząsteczek wspomnianej ligniny, zostaje granulowana.
Droga

Autor: Helena Jacoba
Źródło: http://www.flickr.com
Docelowym towarem opisanego systemu jest pelet, czyli małe granulki o długości paru centymetrów i średnicy ok. 6-8 milimetrów. Jego typową cechą jest niewielka objętość popiołów czy wilgotności (ok.: 6-10%).

Otwórz ten link deweloper wrocław! Na stronie znajdziesz pożyteczne wiadomości na to zagadnienie, opisane w naszymartykule.

Ponadto pelet posiada relatywnie duże właściwości energetyczne. Co istotne, tego typu granulki wykazują zerową emisję dwutlenku węgla, zatem są produktem ekologicznym. Żeby posiadać pewność, że wybrany przez nas produkt jest najlepszej jakości, należy się upewnić czy ma on certyfikat DIN Plus.

Wymieniona prasa granulacyjna jest natomiast zbudowana z zespołu roboczego, matrycy oraz 2 rolek. Wewnętrzna średnica matrycy równa się od ok. 200 do 1000 milimetrów. koszt tego typu narzędzia to kilka tysięcy złotych – w zależności od rozmiaru oraz wersji urządzenia.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*