Na jakie sprawy należy uważać przygotowując szalunek?

No Comments
Jest to bardzo ważny składnik w czasie geodezyjnych oraz ziemnych robót. Konstrukcję betonową wylewa się do wcześniej przyszykowanej konstrukcji oraz rozprowadza się. Można ją dodatkowo wzbogacić zbrojeniem, dzięki czemu okaże się bardziej wytrzymała.
Najczęściej materiałem wybieranym na szalunek są drewniane deski sosnowe o grubości min.

szalunek

Autor: B.M. Polska Sp. z o. o.
Źródło: B.M. Polska Sp. z o. o.
2,5 cm. Są tanie i można je wtórnie wykorzystywać w czasie budowy budynku. Przy deskowaniu dowolna czynność musi zostać wykonywana z dokładnością i solidnością. Po rozbrojeniu desek oraz usunięciu z nich betonowych resztek, mogą wykorzystane być do budowy betonowych schodów czy sztywnego poszycia dachu.

Czy ta tematyka Cię interesuje? Jeżeli tak, to przejrzyj link (https://sarakhman.pl/serwis-i-konserwacja/), pod jakim znajdziesz niezbędne Ci dane – sprawdź, że Cię zainteresują na długo.

Doskonale będą sprawdzać się również płyty z OSB-3 lub OSB-5 grubości 18 mm. Dobrym materiałem do szalowania jest także laminowana sklejka, która jest pokryta impregnowanym papierem. Sklejkę po rozszalowaniu możemy wykorzystać do budowy podłogi na poddaszu albo sztywnego poszycia dachowego. Zastosowanie takiego surowca jest proste w montażu. Najczęściej jest stosowany do zalewania stropów wykonanych z betonu.

Bardzo ważna jest wytrzymałość szalunku na zawilgocenie. Nie może się odkształcać, lecz ma zostać geometrycznie stabilny. Z takiego powodu do szalowania polecane są płyty MFP. Płyty te zapewniają dużą sztywność oraz niską nasiąkliwość. Zaletą ich jest również łatwość czyszczenia, co ułatwia wielokrotne wykorzystanie tych samych płyt. Pamiętać trzeba o zabezpieczeniu dopiero co wykonanych krawędzi. Można to zrobić przez użycie farby akrylowej lub różnych preparatów zabezpieczających elementy drewniane. Dzięki temu płyty po dobowym kontakcie z mokrym środowiskiem, pęcznieją jedynie do sześciu %.

Trzeba mieć w pamięci tylko, żeby nie używać narzędzi, które mogłyby uszkodzić powłokę laminowaną. Do czyszczenia płyt zamiast metalowych narzędzi z ostrymi krawędziami, trzeba używać twardej szczoteczki ze sztucznego materiału.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*