Gwarancja oraz legalizacja gaśnicy to dwie całkowicie różne kwestie – co je różni?

No Comments
W każdym pojeździe, który porusza się po rodzimych szosach, powinna się znajdować gaśnica. Tak mówi Kodeks Drogowy. Trzeba go przestrzegać.
Producent gaśnic zwykle daje gwarancję na okres pięciu lat.

okno

Autor: Sustainable Economies Law Center
Źródło: http://www.flickr.com
Schemat którędy ucieka ciepło z budynku

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Jest to raczej standard. Jednak przegląd gaśnicy, to zupełnie odmienna rzecz. Powinniśmy ją zrobić przynajmniej raz do roku. Po przejściu przeglądu, kiedy specjalista powie, że nasza gaśnica jest sprawna, otrzymuje ona stempel z dniem otrzymania legalizacji. Informacje o tym, gdzie można zrobić przegląd, na 100% możemy znaleźć w internecie. Z pewnością najbliższy punkt będzie w naszym mieście. Legalizacja to tylko kilka chwil, zatem nie powinniśmy się nazbyt niepokoić, że stracimy zbyt dużo czasu. Prócz tego nie jest to kosztowna rzecz. Koszt za kontrolę waha się między 10 i 30 złotymi. Świadomość tego, że mamy w samochodzie działającą gaśnicę powinna wiele nam dać. Rzecz w tym, że na drogach przytrafiają się wypadki. Wtedy musi włączyć się zwykła ludzka solidarność. Właściciele innych samochodów musi ugasić ogień albo chociaż starać się to zrobić, dopóki nie przybędzie straż. Kłopot w tym, że aby móc to zrobić musimy mieć sprawną gaśnicę.

Te kilkanaście złotych za legalizację nijak się ma wszakże do naszego bezpieczeństwa i nawet życia.
Faktem jest, że nie trzeba mieć gaśnicy na przeglądzie samochodu. Jednak dla swojego dobra powinniśmy zawsze pilnować, by często przechodziła ona legalizację. Kiedyś zapewne może się nam to przydać.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*