Jakie jachty możemy czarterować nie posiadając odpowiedniego patentu?

No Comments
Duża ilość ludzi myśli, że tak wspaniała rozrywka jaką na pewno jest żegluga, jest dostępna wyłącznie dla osób, które posiadają stosowne uprawnienia żeglarskie.
W praktyce taka sprawa prezentuje się jednak nieco inaczej.

balkon

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

deweloperzy

Autor: Kristen Wheatley
Źródło: http://www.flickr.com
Co prawda znaczna znajomość tematu oraz pewne doświadczenie są bardzo przydatne, jednak można czarterować jachty żaglowe posiadające długość nie przekraczającą 7,5 metra.

Sprawdź ten tekst, to także stanowi świetny artykuł (https://www.mercor.com.pl/) opisywanego problemu. Nie wahaj się i kliknij a na pewno nie pożałujesz.

Jeżeli natomiast chodziłoby o łodzie motorowe, to ich silniki nie powinny mieć mocy większej niż 10 kW, czyli ok. 13 koni mechanicznych. Tutaj warto jednak dodać, że osoba, która nie posiada uprawnień, może żeglować na jachtach żaglowych, które są wyposażone w dowolny silnik pomocniczy. Mógłby być on spalinowy, hydrauliczny lub elektryczny. Jeżeli byłby to pomocniczy silnik typu spalinowego, to nie są nałożone jakiekolwiek wymagania dotyczące jego mocy. Reasumując – można powiedzieć, że to, czy konkretna osoba mogłaby pływać na jachtach jako sternik, jest zależne przede wszystkim od długości kadłuba jednostki pływającej.

gwarancja

Autor: Rubber Mulch
Źródło: http://www.flickr.com
Należy jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy taka osoba posiada patent sternika, czy też nie, zawsze jest odpowiedzialna za to, co dzieje się na pokładzie i za bezpieczeństwo jakichkolwiek osób, które są tam obecne. Naturalnie osobę, która nie ma koniecznych uprawnień obowiązywać będą takie same zasady dotyczące ruchu wodnego, co osoby, które patent żeglarski mają. Dlatego też naprawdę dobrze jest zacząć żeglarską przygodę razem z w większym stopniu doświadczoną osobą. Trzeba również mieć co najmniej podstawowe umiejętności oraz jakąkolwiek wiedzę.

Oczywiście dalsze podwyższanie swoich umiejętności jest bardzo wskazane. Co interesujące, nie istnieje obowiązek zaliczenia żadnego szkolenia tyczącego się żeglowania. Wystarczy jedynie zaliczyć egzamin.

Tags: , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*