Jak wybierać balustrady na balkony? Na co powinno się zwracać uwagę?

No Comments
Balustrady balkonowe, co oznacza barierki, tak naprawdę spełniają dwie dosyć istotne funkcje. Pierwsza z nich jest zabezpieczająca, zaś druga dekoracyjna. W każdym mieszkaniu, w jakim jest balkon są konieczne, natomiast w domkach jednorodzinnych może być ich nawet parę sztuk. Kiedy mamy w planach kupić odpowiednie balustrady dochodzimy do wniosku, że na rynku jest faktycznie duży wybór, zarówno pod kątem typów, a także materiałów. Jakiego typu więc wybrać, żeby było najlepiej?

balustrada balkonowa

Autor: Xella Polska Sp. z o.o.
Źródło: Xella Polska Sp. z o.o.
Podczas wyboru balustrad powinniśmy kierować się kilkoma ważnymi czynnikami. Najistotniejsze, by liczyć się ze stylem oraz wielkością określonego budynku. Jak zaś jest to blok albo kamienica, gdzie znajduje się większa ilość balkonów, to należy uwzględnić również pozostałe balkony. Nowe barierki powinny na pewno pasować do wyposażenia balkonu oraz okien, tak więc powinni zachować jednorodność materiałów, ale także kolorystykę oraz proporcje.

Przy wyborze dobrze dopasowanej balustrady bardzo ważny jest kształt balkonu. Inaczej na przykład trzeba ocenić balkony doczepiane balkony czy tarasy zaokrąglone, które posiadają kształt litery U albo C, bo wymagają one większej uwagi. Z pewnością są bardziej problematyczne niż takiego typu najpopularniejsze zaprojektowane na podstawie prostokąta. Jeszcze bardziej znacznej precyzji wymaga rzeczywiście zgięcie balustrad oraz barierek, co nie jest łatwe. Bardzo istotne są też proporcje, gdyż nie możemy zamontować zbyt niskiej lub wysokiej balustrady, ani również takiego rodzaju, jaka będzie miała za szeroko rozstawione poszczególne szczeble. Bardzo ważne jest wybranie ładnej i komfortowej w użyciu poręczy i elementów które wypełniają balustradę, bo to na nich będzie skupiała się uwaga oglądających.

balustrada ze szkła

Autor: Vicki Burton
Źródło: http://www.flickr.com
Dla znacznie wysuniętej płyty balkonowej z brakiem podparcia najlepsza będzie balustrada lżejsza optycznie, na przykład ‘ażurowa’, ażeby uniknąć dostrzegalnych dysproporcji. Jednocześnie wybranie miejsca na barierkę nie powinien być przypadkowy. Weźmy pod uwagę szerokość balkonu lub tarasu. Montowanie jej w sąsiedztwie krawędzi płyty oferuje więcej miejsca, co jest rzeczywiście ważne przy małych balkonach. Najlepsze balustrady znaleźć można w autoryzowanych punktach sprzedaży jak balustrady Wrocław.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*