Jak prezentują się kształtowniki i gdzie się ich używa?

No Comments
Kształtownik to jeden z rodzajów wytwarzania hutniczego. To składnik konstrukcyjny, który posiada stały poprzeczny przekrój oraz dużą długość. Takie elementy zazwyczaj są wytwarzane ze stali walcowanej czy z aluminium.
Możemy pośród nich wyróżnić parę typów.

mieszkanie - image

Autor: Raymond Zoller
Źródło: http://www.flickr.com
Najbardziej popularne kształtowniki w poprzecznym przekroju mogłyby przypominać którąś z liter alfabetu. Dlatego też to akurat stąd wzięły się ich nazwy. Przykładowo ceownik jest wytwarzany jako prosty odcinek a profil takiego elementu może przynosić na myśl literę C. Innym przykładem jest teownik, który nadaje się do wytwarzania elementów konstrukcyjnych budowli oraz maszyn. Jego kształt zbliżony jest do litery T. Dwuteownik to natomiast element nośny w budowlanych i inżynierskich konstrukcjach. Jego przekrój poprzeczny przypomina dwie zetknięte ze sobą literki T. Jeszcze odmiennym przykładem jest zetownik, gdyż profil takiego kształtownika przynosi na myśl literę Z ze stopkami zaokrąglonymi wewnętrznie. Istnieje ponadto kątownik, którego kształt przypomina literę L. W mechanicznych strukturach i w przemyśle budowlanym wykorzystywane są również pręty metalowe o prostokątnym przekroju, określane jako płaskowniki.
Kształtowniki cechują się bardzo znaczną odpornością i są stosowane w różnorodnego typu odnogach gospodarki. Świetnie mogą się nadawać do budowy bram, ogrodzeń czy lekkich halowych konstrukcji. W przemyśle samochodowym wykorzystywane są one jako łączące przyczepki elementy oraz samochody określane jako tiry. W przemyśle kolejowym z kolei wykorzystuje się je jako elementy podwozi, Wyposażenie wagonów czy jako różne narzędzia narzędzia do wiercenia kolejowe. W przemyśle stoczniowym z kolei używa się kształtowników jako składników okrętów oraz różnych urządzeń portowych.

W przemyśle telekomunikacyjnym kształtowniki widoczne są na różnych masztach telefonii komórkowej oraz łączności radiowej, prowadnicach kablowych oraz przekaźnikach. W energetyce z kolei kształtowniki stosuje się na słupach trakcji energetycznych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*