Budowlanka – działalność techniczna polegająca na budowaniu bądź zmianie obiektów budowlanych

No Comments
Budownictwo ma dużo definicji. Jedna z nich głosi, że jest to działalność techniczna która polega na wznoszeniu bądź zmianie obiektów budowlanych. Z uwagi no to gdzie te budynki są budowane branża budowlana podzielona jest na wodną oraz lądową. Sporo sprzętów i urządzeń jest używanych w budowlance. Jednym z nich są żurawie budowlane. Podzielić je można na stacjonarne oraz przesuwalne. Służą one do budowania m.in. wieżowców i zaliczane są do najogromniejszych maszyn roboczych. Składają się one z paru części.

Z początku niewielki żuraw samochodowy konstruuje ramę wykonaną ze stali, a na niej pierwszą część wieży.

Zaintrygował Cię przeczytany wpis? Jeśli tak, to na pewno przypadnie Ci do gustu również kompleksowy raport (https://klimland.pl/), który zaprezentowaliśmy w linku pod spodem.

Wszystko to wykonywane jest na specjalnie uszykowanym podłożu. Tak oto powstaje podstawa, która obciążona jest balastem. Na górze czy też na szczycie konstrukcji umieszczone jest kabina operatora, ramię a także przeciwwaga. Do unoszenia żurawia służy specjalne urządzenie wznoszące.

Transport morski, żurawie portowe

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu

Ono może przemieszczać się do góry i na dół, dzięki czemu żuraw podwyższa sam siebie. Żuraw ma konstrukcję wykonaną ze stali, dlatego też nie wygina się – szczegóły na . Oprócz tego nie ma szans na to, by się wywalił, gdyż jak już poprzednio było przytoczone podstawa jest obciążona balastem zrobionym z betonu. Tego typu dźwigi mogą uzyskać wysokość szacunkowo 100 m. W szeregu przypadków żurawie wykorzystywane są do podnoszenia i przeciągania części budynków takich jak dachy, oraz materiałów na placach budowy. Jednakże zanim zostaną one dopuszczone do używania muszą przejść korzystnie test.

Test ten prowadzony jest przez Urząd Dozoru Technicznego. Gdy zostanie on dobrze zakończony wtenczas żurawie mogą rozpocząć prace na budowie. Takiego żurawia może obsługiwać jedynie i wyłącznie wykwalifikowany i mający specjalne uprawnienia robotnik. Określany jest on, jako maszynista żurawia. Jego praca zaliczana jest do groźnych. Mają wpływ na to takie elementy jak między innymi praca na wysokości oraz w niestabilnych warunkach meteorologicznych. Oczywiście, gdy jest bardzo porwisty wiatr prace na żurawiu budowlanym są zatrzymywane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*