Pożarowe ABC. W jaki sposób ochronić dom przed ogniem?

No Comments
Co zrobić w wypadku ognia? W jaki sposób reagować, jeśli w domku wybuchnie ogień? Czym gasić płonącego człeka?
Zobacz wskazówki na temat ochron przeciwpożarowych w budynku i postępowania w trakcie ognia.

kadr - budowa

Autor: Grzegorz Latkowski
Źródło: http://www.flickr.com

przegląd gaśnicy

Autor: Kitmondo Marketplace
Źródło: http://www.flickr.com
Poznaj wytyczne, które być może ochronią twój budynek przed ogniem. Jak reagować, jeżeli w domku wybuchnie pożar? Podstawowa reguła brzmi – bezzwłoczna ewakuacja! Na pewno niebezpiecznym błędem będzie narażanie swojego życia dla ratowania dobytku w momencie, gdy w domu szaleje pożar.

Jeżeli chcesz poczytać sporo na ten temat, to zajrzyj na naszą następną stronę oraz dowiedz się również (https://anistal.pl/frezowanie-cnc/) czegoś interesującego o tym poście.

Gazy wydzielające się w trakcie spalania mogą być nadzwyczaj trujące, a nierzadko zabójcze dla człeka. 80% śmiertelnych ofiar w pożogach to właśnie ofiary trującego dymu. W okresie pożaru nie mamy pojęcia, jaki jest skład dymu, dlatego jeszcze raz porada – brać nogi za pas, nie ryzykować, najistotniejsze jest zdrowie człowieka.

proces
Zasadą ochrony przed toksycznym dymem jest poruszanie się blisko posadzki, najodpowiedniej “na czworaka”. Jako że toksyczny dym podnosi się, dolna strefa będzie najbezpieczniejsza. Prowizoryczną ochroną jest mokra chusteczka albo ręcznik przyłożone do ust – tworzą filtr, przez jaki oddychamy. Prawo niedużo mówi o wymogach przeciwpożarowego bezpieczeństwa w budowlach jednorodzinnych, dlatego obowiązku posiadania gaśnicy praktycznie nie ma, jednakże rozsądek nakazywałby wyposażyć się w gaśnicę. Proszkowa gaśnica bywa efektywna w wypadku gaszenia większości obiektów. Pamiętaj, iż raz do roku nieodzowny będzie przegląd gaśnicy.

W którym miejscu umieścić gaśnicę? Na pewno w punkcie bez trudu osiągalnym, nieopodal przypuszczalnego źródła pożaru, a zatem przykładowo w holu czy w kotłowni.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*