Mieszkańcy domków jednorodzinnych zwykle mają problemy z pobieraniem wody – warto zaradzić temu dzięki odpowiedniemu urządzeniu

No Comments
W obecnym wieku ciężko sobie wyobrazić, żeby w domu nie było wody. Nawet te domy, które wybudowane są daleko za lasem zwykle posiadają poprowadzone rury aż ze studni.

podatki

Autor: Dave Dugdale
Źródło: http://www.flickr.com
W taki sposób w kranie bez przerw pojawia się woda.
W domkach wolnostojących zazwyczaj montuje się pompy, żeby dało się ciągnąć wodę. Dom musi przecież w jakiś sposób pobierać ją ze studni lub z kanalizacji miejskiej. Źródło pochodzenia nie ma większego znaczenia. Rzecz w tym, że pompa, która uruchamia się za każdym razem, zepsuje się w ten sposób nazbyt prędko. Jeżeli w domu mieszka kilka osób i pompa pompa głębinowa załączałaby się przy każdorazowym odkręceniu kranu, to jej żywotność mocno się zmniejszy. Z tego powodu niezbędne wydaje się być jeszcze jedno urządzenie, które wspomoże działanie pompy. Jest to hydrofor. Jego zadanie opiera się na tym, że wypycha on wodę do rur, gdy pompa nie jest włączona. Hydrofor bywa także często nazywany urządzeniem wodno-powietrznym. Wynika to z tego, że w zbiorniku jest woda i poduszka sprężonego powietrza. Gdy do hydroforu nalewa się większa ilość wody, powietrze ściska się. Następnie dąży ono do pierwotnego rozprężenia. Więc, kiedy przepustnice z drugiej strony otworzą się, woda jest wypychana pod ciśnieniem. Tak właśnie leci do rur. Nie musi się wtedy włączać pompa, a to wydłuża jej żywotność.

Hydrofory bywają szalenie przydatne w każdym gospodarstwie rolnym, ale również w ogromnych fabrykach, gdzie zapotrzebowanie na wodę jest znaczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*