Pianka czy wełna – czyli czym ocieplić strych.

No Comments
To, jaki rodzaj ocieplenia poddasza wybierzemy jest połączony z organizacją i wielkością miejsca, jaką mamy zaadaptować pod dachem. Dobrze jest wykonać inspekcja stanu technicznego pokrycia dachowego i więźby, żeby przekonać się, czy nadają się do dalszego użytkowania. Jeśli nie potrzebują one remontu, czeka nas ocieplenie strychu.

W niewielkiej przestrzeni staniemy przed dylematem: ile ocieplenia i gdzie. Aktualnie, najbardziej popularnymtowarem do ocieplenia jest wełna, natomiast w łaski ostrożnie wchodzi ocieplenie poddasza pianką polietylenową.

Rozważając te dwa typy izolacji, skonfrontujemy ich zalety oraz wyłonimy minusy. Pierwszą różnicą przemawiającą za użyciem pianki jest termin zrealizowania. Izolacja wełną trwa od paru do kilkunastu dni, a do przeprowadzenia potrzebne są dwie osoby, natomiast ocieplenie poddasza pianką przez dwu osobowy team dopuszczalna jest do wykonania w jeden dzień. Przy ocieplaniu wełną wypada szczególną uwagę zwrócić na metodę montażu, aby ustrzec się dziur i miejscowych zgnieceń, ściśnięć wełny, bo powoduje to nieszczelność izolacji czy też obniżoną efektywność. Pianka zaś, dzięki ponad 100 krotnemu rozrostowi, zapełnia każdą lukę i zaułek zapewniając 100% szczelności i maksymalnąefektywność izolacji.

Poddasze

Autor: Knauf Sp. z o.o.
Źródło: Knauf Sp. z o.o.

Wełna nie lgnie bezpośrednio do miejsca, dlatego do instalacji trzeba używać pomocnych elementów, jak na przykład gwoździe, sznurki. Pianka przylega do każdej powierzchni, nie są więc potrzebne dodatkowe rzeczy przy montażu. Istotne, by pamiętać, że bardzo dużym zagrożeniem dla wełny jako izolacji poddasza jest wilgoć, gdyż po nasyceniu wodą, wełna zmniejsza swe własności izolacyjne. Jeśli chodzi o piankę to w największym stopniu narażona jest na nielubiane efekty w miesiącach zimowych, w których w wyniku wysokiej różnicy temperatur dochodzi do kondensacji pary wodnej oraz wytrącenia wilgotności z powietrza.

Wilgoć przechodząca przez powłokę izolacji pogarsza parametr przewodności cieplnej, jednak nasiąkliwość pianki wynosi ok 0,5kg/m2 przez co jej cechy izolacyjne nie ulegają pogorszeniu jak równieżpozostają niezmienne przez lata.

Mając na uwadze zarówno ocieplenie poddasza pianką poliuretanową lub drzwi szklane wełną mineralną, największą uwagę należy zwrócić na jakość wykonania zainstalowania, bo to od tego w kluczowej mierze zależy, czy utworzona izolacja nie zmieni swoich właściwości przez następne kilkadziesiąt lat użytkowania budynku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*