Kiedy powinno się skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego?

No Comments
Zdarza się, że po naszych rodzicach, dziadkach bądź rodzinie otrzymaliśmy w spadku jakieś przedmioty, rzeczy, na przykład stare meble, biżuterię, obrazy czy nawet samochód. W takim wypadku z określeniem ich bodaj przybliżonej ceny nie powinno być trudności. Niemniej taka kłopot może wyłonić się w sytuacji, jeśli naszą własnością stanie się mieszkanie, lokal lub działka. Sami raczej nie będziemy potrafili profesjonalnie oszacować ich rynkowej wartości. Nie jesteśmy w stanie sprecyzować właściwej wyceny naszej działki.

osiedle mieszkaniowe

Autor: Martin Pulaski
Źródło: http://www.flickr.com
Dlatego, ażeby nie zostać przez nikogo oszukanym albo wprowadzonym w błąd, dla określenia prawdziwej ceny naszego mienia potrzebny będzie rzeczoznawca majątkowy. Osoby świadczące takie usługi, parają się wyznaczaniem wartości rynkowej samej parceli i urządzeń, jakie są na stałe z nią połączone. Jeżeli chcemy skorzystać z oferty takiego rzeczoznawcy, to znajdziemy go w każdym większym (jak np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu) ale i mniejszym mieście.

Ciekawisz się tym tematem? Czytaj zatem dalej centrum budowlane o tym wątku w kolejnym wpisie, który dla Ciebie przygotowaliśmy. Myślimy, że Ci się podoba.

Możemy poszukać takiego rzeczoznawcy w sieci, na jego stronie z pewnością znajdziemy cennik z określonymi kosztami konkretnych usług. Zobacz tutaj: rzeczoznawca majątkowy warszawa.

Ażeby być takim urzędnikiem, trzeba dostać specjalne upoważnienia oraz pozwolenia od ministra infrastruktury oraz zostać wprowadzonym do rejestru rzeczoznawców majątkowych.Najczęściej oszacowanie takich działek dokonywane są na konieczność zaświadczenia roszczenia banków oraz wszelakich firm podatkowo-skarbowych oraz także na potrzeby różnych rachunków majątkowo-finansowych. Co znaczące, tylko rzeczoznawca ma prawo oszacować nieruchomość. Robi to na podstawie charakteru domu, tego w jakim miejscu się znajduje, jego stanu technicznego oraz zastosowania czy przeznaczenia konkretnej nieruchomości. Czytaj więcej: wycena mieszkania warszawa.

W to wszystko dołączane są jeszcze wszelkie urządzenia techniczne znajdujące się na terenie danej nieruchomości. Takie wyceny opracowywane są na przykład wtedy, gdy mamy kredyt czy pożyczkę, których nie spłacamy. W takim wypadku bank, w którym pożyczaliśmy pieniądze, będzie miał prawo obliczyć cenę naszej nieruchomości i następnie ją sprzedać w zastępstwie kredytu. Niemniej to nie wszystkie funkcje, jakie mają w swoim zakresie rzeczoznawcy majątkowi. Mogą oni także zakładać Książkę Obiektu Budowlanego i wspomagają następnie w jej wypełnianiu. Również do ich obowiązków należy przygotowywanie Przeglądów Okresowych Obiektów Budowlanych. Jeśli będziemy w przyszłości musieli określić wartość naszej nieruchomości lub zająć się jej przeglądem, to właściwie jedynym wyjściem pozostanie nam korzystanie z usług rzeczoznawcy, albowiem on jako jedyny ma prawo do opracowywania szacunku nieruchomości.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*