Jakie występują typy kanalizacji oraz z czego się je wykonuje?

No Comments
W codziennym rozumieniu pod hasłem ścieków rozumie się wodę zanieczyszczoną w czasie jej używania oraz wodę odprowadzaną przy pomocy przewodów kanalizacyjnych.
Ścieki bytowo-gospodarcze są w rzeczywistości ściekami wypływającymi z urządzeń sanitarnych oraz tworzone we wszystkich miejscach będących w domu w czasie korzystania wody w celach higienicznych, przemysłowych oraz do spłukiwania w toaletach.

dom

Autor: Franklin Heijnen
Źródło: http://www.flickr.com
Ścieki są odprowadzane do oczyszczalni z układem kanalizacji ogólnospławnej lub rozdzielczej. Kanalizacja ogólnospławna to w praktyce ścieki bytowo-gospodarcze oraz opadowe, w której płyną jednym kanałem. W kanalizacji rozdzielczej jest to z kolei proces podzielony – ścieki bytowo-gospodarcze wpływają jedną drogą, natomiast ścieki deszczowe odmienną.

Zaciekawiło Cię to zagadnienie? Jeżeli tak, to z chęcią chcielibyśmy Cię poinformować, że następny interesujący fakt (https://www.poltrading.com.pl/valmet-czesci-do-wozkow-widlowych.htm) czeka na Ciebie na dalszej witrynie – czytaj z przyjemnością.

Ścieki deszczowe odprowadzane są wtedy do rzek oraz nie obciążają oczyszczalni. Jeśli chodzi o kwestię usunięcia starych rur ze stali (woda) oraz z żeliwa (kanalizacja), to jest to pracochłonna czynność, przy czym relatywnie prosta.

Układanie nowych rurociągów w tym samym mniej więcej obszarze, to również niezbyt znaczny kłopot. Trudnością może być natomiast doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej do całkowicie nowo powstałych miejsc. Aktualnie przewody kanalizacyjne produkuje się z tworzyw sztucznych: PCV (szare) albo z polipropylenu (siwe). Są one stosunkowo lekkie, bez trudu się je tnie oraz zespala dzięki gumowym uszczelkom. Ponadto tego typu rury nie rdzewieją, więc są wykorzystywane przez kilkadziesiąt lat. Całkowicie wypadły już stosowane jeszcze do lat 90-tych XX wieku rury wykonywane z żeliwa.

Porównując rury z żeliwa posiadają one właściwie tylko jedną wadę, gdyż znacznie gorzej mogą tłumić odgłos płynących w nich nieczystości. Demontaż rur kanalizacyjnych nie jest zbyt skomplikowana.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*