Metody cięcia stali – jakie rozwiązania są dzisiaj oferowane na rynku i które z nich odznaczają się największym zainteresowaniem?

No Comments
Stal jest współcześnie powszechnie wykorzystywana i posiada bardzo dużo zastosowań. Wytwarzane są z niej przedmioty codziennego użytku, gdyż wówczas charakteryzują się wytrzymałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Wymagana jest jednak jej stosowna obróbka, co dzięki bogatemu wachlarzowi dostępnych metod, nie powinno nastręczyć większych trudności. Jakie metody cięcia stali są obecnie najbardziej popularne?

stal

Autor: Elliott Brown
Źródło: http://www.flickr.com
Chętnie wykorzystywane są metody skrawające. Dzięki nim sprawna obróbka stali jest dosyć łatwa oraz skuteczna.

Ten artykuł, który teraz studiujesz posiada interesujące dane, ale jeżeli chcesz zdobyć podobne wiadomości na podnoszony temat, to sięgnij po szczegóły (https://www.spijtanio.eu/).

Podczas cięcia skrawającego użytkowane są przede wszystkim piły, zarówno uzębione, jak i nieuzębione. Świetnym rozwiązaniem jest ponadto cięcie termiczne tlenem. Cięcie wymaga wykorzystania gorącego gazu, dzięki któremu stal jest doprowadzana do stosownej temperatury. Po jej podgrzaniu możliwe jest skierowanie strumienia tlenu, który ją tnie w określonych miejscach. Oczywiście, wybierając tę technikę trzeba mieć przede wszystkim na względzie gatunek stali oraz jej grubość. Zazwyczaj metoda cięcia termicznego z wykorzystaniem tlenu jest stosowana przede wszystkim w przypadku stali węglowych. Z pewnością sprawdzi się ona też w cięciu tak zwanych stali niskostopowych. Nie jest natomiast polecana kiedy planuje się cięcie stali nierdzewnych.

konstrukcja ze stali

Autor: Philippe Put
Źródło: http://www.flickr.com
W dodatku, w cięciu stali wykorzystywana jest ciesząca się ogromnym zainteresowaniem metoda łukowa, która posiada dużo odmian, jak warto przeczytać. Jedną z nich jest cięcie blach laserowo. Laser generalnie jest obecnie dosyć powszechnie wykorzystywany również w pozostałych branżach, na przykład medycynie estetycznej. Umożliwia on nie tylko błyskawiczne przecięcie blachy, jest bowiem niezwykle precyzyjny, dzięki czemu łatwiej jest uzyskać odpowiedni kształt. Podstawową zaletą laserów jest fakt, że są one stosowane do cięcia w zasadzie wszystkich rodzajów blach.

Wskazane jest wyłącznie dobranie do cięcia najlepszego gazu. W ramach techniki łukowej wyróżnia się również cięcie plazmowe, z wykorzystaniem łuku plazmowego. Cięcie plazmowe gwarantuje bardzo dużą prędkość. Trzeba jednakże pamiętać, że podczas tego procesu jednocześnie jest wytwarzana duża ilość dymu. Generalnie, stal jest dziś poddawana różnym rodzajom obróbki, a wybranie najlepszej metody zależy głównie od jej rodzaju.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*