Z jakiego powodu warto zdecydować się na ogrzewanie swojego domu kominkiem?

No Comments
Myśląc o naszym przyszłym domu, większość z nas ma przed oczyma pełne wdzięku wnętrza, rodzinną, ciepłą atmosferę i… kominek, który to ciepło dostarcza. Ciepło w pomieszczeniach i ciepło w nas samych. Odpowiednio współgrający w wnętrzem może stać się efektownym punktem pełniącym funkcje dekoracyjne w naszym domu. Do nas należy jedynie zdecydować o jego wykończeniu, a także – co bardziej istotne – wybrać projekt kominka.

kominek

Autor: Brandon Carson
Źródło: http://www.flickr.com

Jeżeli dobrze czujemy się w wnętrzach w stylu rustykalnym, wspaniale podkreślą urodę miejsca kafle ceramiczne lub cegły.

Żeby zdobyć nowe informacje na omawiane zagadnienie sięgnij po więcej – one na pewno też Cię zafascynują. Sprawdź to samodzielnie.

Dzięki kaflom – często produkowanym ręcznie – obudowa kominka może wyglądać jak piec, który miały nasze babcie, albo wręcz odwrotnie – tworzyć minimalistyczna formę. Cegła natomiast może być surowcem z którego zbudujemy kominek, jak też pełnić funkcję wykończeniową, ozdobną. Kolejnym jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych jest beton, który sprytnie naśladuje wygląd droższych surowców, np. kamienia. Jednak jeśli zasoby finansowe nam to pozwalają, proponujemy wykończenie z kamienia naturalnego. Ten mocny, niepalny i odporny na wysoką temperaturę surowiec szybciej nam się znudzi, niż zarysuje czy zabrudzi. Pamiętajmy tylko aby obudowy kominkowe (więcej o tym) harmonizowały z wnętrzem a jednocześnie nie były w ciemnych kolorach, ponieważ przytłoczą swym wyglądem pomieszczenie.

Lecz nasze domowe palenisko to nie tylko i wyłącznie ładny wygląd, ale przede wszystkim praktyczność i wygoda. Po przemyśleniu wszystkich „za i przeciw” inwestorzy decydują się na to, aby kominek był głównym źródłem ciepła w domu. W tym wypadku wkłady kominkowe wyposaża się w tzw. płaszcz wodny (click). Jego działanie polega na tym, iż między osłoną z metalu o podwójnych ściankach znajduje się woda, która ogrzewa się od płomieni oraz spalin z kominka. Wielką zaletą posiadania kominka jest łatwość dostępu do paliwa – drewno jest stosunkowo tanim i ogólnie źródłem ciepła, jest także w pełni naturalne. Kominek gwarantuje także całkiem dokładne regulowanie dostarczanego ciepła w pomieszczeniach – czynimy to przez właściwe dawkowanie ilości drewna lub automatycznie – dzięki zamontowanym termostatom. Ogrzewanie kominkowe to jak widać połączenie funkcjonalności z domową atmosferą, której nie zapewnią nam żadne inne źródła ciepła.

Tags: ,

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*