Kuchenka gazowa a gra polityczna

No Comments
W świetle niedawnych zdarzeń za naszą wschodnią granicą, coraz większe znaczenie ma pobudowanie nieuzależnionego od Federacji Rosyjskiej systemu zapewniania metanu. Po wielu analizach zaistniał idea, aby w Świnoujściu powstał gazoport, w którym statki przenoszące gaz ziemny będą mogły wykonać przeładunek gazu, a ten dalej byłby transportowany bezpośrednio do użytkownika przy pomocy rurociągu bądź we właściwy zbiornik na gaz następnie przewożony dalej, ciężarówkami albo też koleją. Taki portowy terminal przeładunkowy będzie przyjmować metan od rozlicznych dostarczycieli, co w znaczny sposób wpływałoby na bezpieczeństwo gazowe Polski, toteż byłoby to działanie, które pomogłoby nam się asekurować przed ewentualnymi trudnościami z dostawą gazu z Rosji.

Gaz, palnik

Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Nie jest z pewnością dobrze uzależniać się od jednego partnera, albowiem wyłączność nie tylko podwyższa koszty gazu, ale może też spowodować kłopoty istoty politycznej, jak pokazał przykład ukraiński w 2009 r.

Kliknij ten link, by sprawdzić, co podobny serwis udostępnił (http://centrumstyropianu.pl/) na taki temat. To na pewno również Cię zaintryguje.

– przykręcony kurek z gazem jest nie mniej skuteczny aniżeli dywizje czołgów. Wyłączną osłoną przed niepożądanymi przedsięwzięciami monopolisty – obojętnie czy wschodniego czy zachodniego – jest urozmaicenie źródeł dostaw. Gdy się ma wielu partnerów dużo łatwiej jest negocjować warunki umowy, a i zagrożenie ekonomicznej hegemonii minimalizuje się prawie do zera, zwłaszcza że gaz dostarczany jest praktycznie z dowolnej lokalizacji na świecie, bo przywieziony jest od partnera przez pływające, tak zwane okręty cysterny. Zbiorniki na gaz płynny na owych statkach są zamrażane tak, by przewożona substancja była w stanie płynnym. Zatem aby być w wyższym stopniu niezależnym trzeba zbudować port, który będzie w stanie wpuścić taki statek, a następnie przepompować jego ładunek na ląd i spowodować by był użyteczny. Czym z technicznego punktu widzenia jest terminal LNG?

Są to zbiorniki na gaz płynny w których płynny metan ogrzewany jest do temperatury w której staje się on z powrotem gazem, powraca więc do swej poprzedniej postaci. Postać płynna zajmuje pojemność sześćset trzydzieści razy mniejszą aniżeli postać gazowa, przez co drastycznie zwiększa się gęstość energii dlatego duże ilości gazu mogą być magazynowane w stosunkowo niedużych zbiornikach. Specjaliści twierdzą, iż tego typu instalacje do przerobu metanu to absolutnie pewne przedsięwzięcie.

Więcej na ten temat: emexgaz.pl

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*