Najważniejsze odmiany zbiorników ciśnieniowych na różnego rodzaju związki wykorzystywane w domach i przemyśle

No Comments
Zbiorniki do przechowywania rozmaitych substancji są powszechnie wykorzystywane w zakładach przemysłowych oraz fabrykach. Ze względów praktycznych i technologicznych wymagań w wielu przypadkach pracować one muszą w warunkach wyższego ciśnienia, z tego też powodu muszą być odpowiednio wykonane. Parametry takich zbiorników są bardzo dokładnie opisane przez różnego rodzaju normy, jakich należy się trzymać, jeśli zbiornik powinien być w pełni bezpieczny dla otoczenia.

Sprawy związane z bezpieczeństwem są tu niezwykle istotne, bowiem zbiorniki mogą pracować przy dużych ciśnieniach, więc każde zaniedbanie pod tym względem może się skończyć poważnym wypadkiem. Jednymi z częściej używanych rodzajów są ciśnieniowe zbiorniki na powietrze. Złożone są one przeważnie z samego zbiornika i sprężarki, odpowiedzialnej za napełnianie, oraz kilku dodatkowych podzespołów podłączeniowych i zabezpieczających – czytaj więcej . Tego typu zbiorniki wykonuje się w dwóch odmianach, czyli pionowej i poziomej, to zależne będzie od klienta i jego wymagań.

zbiornik

Autor: Michael Coghlan
Źródło: http://www.flickr.com

Także ich konstrukcja jest bardzo charakterystyczna i określona szczegółowo przepisami, bo mają one kształt z dospawanymi dwoma denkami z każdej strony, co gwarantuje równomierny rozkład ciśnienia.

Podobną konstrukcję będą miały zbiorniki hydroforowe, one z kolei będą służyć do przechowywania wody pod wysokim ciśnieniem dla celów spożywczych i przemysłowych.

Czy potrzebujesz kolejnych i interesujących wpisów na opracowany tu temat? Nadciągamy z pomocą – kliknij i sprawdź (https://www.lisiekaty.pl/) tu świeże treści.

Często tego typu zbiorniki występują w zestawie z pompami, służyć one wtedy mogą jako oddzielne zasilanie w domkach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych i gospodarstwach rolnych. Zasada funkcjonowania hydroforowych zbiorników opiera się na wykorzystaniu poduszki powietrznej. Do zbiornika należy wlać określoną ilość cieczy, a pozostała jest wypełniona sprężonym powietrzem – kliknij. Powietrze to usiłuje wypchać wodę ze środka, przez co można ją przesyłać rurami nawet na dość dużą odległość. Po osiągnięciu stanu minimalnego układ sterowania włącza pompę, która z powrotem uzupełnia stan wody. Cały układ jest wydajny, ekonomiczny i prosty w użytkowaniu, co potwierdzić będą mogli liczni użytkownicy.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*