Jak oszczędzać wodę

No Comments
Coraz popularniejsze w naszym kraju stają się budynki mieszkalne, które są samowystarczalne, zwane również ekologicznymi lub energooszczędnymi. Budynki takiego typu projektowane są w bardzo konkretny sposób. Odpowiednie ustawienie na działce, okna z odpowiedniej strony, kolektory słoneczne na dachu – to zaledwie przykłady rozwiązań.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Autor: wfeiden
Źródło: http://www.flickr.com/

Przede wszystkim w samowystarczalnych domach montuje się okna trzyszybowe, które przepuszczają o wiele mniej ciepła. Okna naturalnie umiejscowione są od południowej strony budynku, dlatego aby docierało tam możliwie dużo światła słonecznego. Dodatkowo domy takie mają o wiele grubsze ściany, niż zwykłe budynki (zobacz sprawdź to koniecznie) tego typu – nawet dwukrotnie grubsze. Muszą być właściwie izolowane, by dom utrzymywał temperaturę i nie ochładzał się.

Zwykle tego rodzaju budynki mają swoje szambo, nawet jeśli są przyłączone do miejskiej sieci kanalizacyjnej. Zwykle budowana jest też przydomowa oczyszczalnia ścieków. Istnieją różne rozwiązania w takiego rodzaju oczyszczalni. Część z nich wymaga użycia prądu, niektóre nie, w innych stosuje się różnego typu separatory tłuszczu, część inne sposoby.

Zainteresował Cię nasz artykuł? Przejdź zatem w poniższy link, dowiedz się, czy kolejne notki też przypadną Ci do gustu. Wierzymy, że tak.

Wszystko zależy od tego ile możemy wydać na oczyszczalnię.

Dobrze tego rodzaju zadanie zlecić specjalistycznej firmie. Wówczas dostaniemy gwarancję, że wszystko zostało wykonane odpowiednio, że różnego typu przepompownie ścieków zostały zamontowane we właściwy sposób w dobrych miejscach, że nie będziemy mieć żadnego problemu z użytkowaniem.

Dobrze jest pomyśleć również o wykorzystaniu wody deszczowej. Dostępne są różnego typu pojemniki na deszczówkę. Tak stojące wolno, jak również wkopywane w grunt. Da się do nich przyłączyć system nawadniania trawników na przykład, albo wykorzystywać deszczówkę do spłukiwania toalety. Możliwości jest wiele.

Jeżeli pragniemy zbudować oszczędny, ekologiczny dom powinniśmy przeznaczyć sporo czasu na zaplanowanie budowy i metod, które chcielibyśmy zastosować. Będziemy mieć wtedy jednak pewność, że dom dokładnie spełni swoje zadanie, a my będziemy płacić niewielkie rachunki za wodę i prąd. Dobrze jest zatem zainwestować nieco więcej na początku, żeby przez wiele lat oszczędzać, czasem nawet więcej niż połowę środków, jakie wydalibyśmy na media. Z pewnością wymyślimy sposób by wydać je właściwie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*